Hluchavka biela

Hluchavka biela
Latinsky Lamium album L.
Ľudovo: hluchá pŕhľava, mŕtva pokriva, jasnota, hluchá žihľava
Čeľaď: hluchavkovité

Vzpriamená rastlina so srdcovito končistými, vrúbkovanými až pílkovitými listami, pripomínajúcimi listy pŕhľavy. Kvety v papraslenoch. Koruna, dlhá 2 cm, biela. Kalich päťcípy, na báze väčšinou s fialovými škvrnami. Aj napriek tomu, že sa podobá na pŕhľavu, vôbec nepŕhli.

Výskyt

Vlhké, zaburinené nivy, kroviny, na rozsiahlom území Európy a Ázie. Na Slovensku sa nachádza takmer všade, rastie ako burina a kvitne od jari do jesene.

Časti, ktoré sa zbierajú

Na liečebné účely sa zbiera kvet. Odtrháva sa ručne za pekného, suchého počasia a rýchlo sa suší v tenkých vrstvách v tieni alebo v sušiarni pri teplo­tách do 40 °C. Droga má medovú vôňu a chutí horko. Uskladňuje sa v uzatvore­ných nádobách a v tme.

Využitie

V ženskom organizme výborne lieči menštruačné ťažkosti, posilňuje maternicu a zastavuje bielotok. U mužov je výborná pri liečení močových ciest, uľahčuje močenie, priaznivo vplýva na prostatu.
Mladé lístočky sa používajú do jarných šalátov a polievok.
Hluchavkový čaj má príjemnú chuť, pomáha pri nespavosti a priaznivo ovplyvňuje dýchacie orgány a trávenie. Na toto použitie ho možno osladiť medom a piť ako konzumný čaj.

Zaujímavosť

Liečebné používanie hluchavky siaha do najstarších čias, používali ju už Plínius a Dioscorides. Keďže najlepšie účinkuje na orgány, ktoré sú u mužov a žien rozdielne, aj jej použitie je u oboch pohlaví rozličné.

Motto

Inak dobrá pre mužov, inak zasa pre ženy.