ZOZNAM
Agát biely
Alchemilka žltozelená
Aloa barbadoská
Archangelika lekárska
Arnika horská
Baza čierna
Bazalka pravá
Bedrovník anízový
Benedikt lekársky
Betonika lekárska
Borák lekársky
Borovica lesná
Breza previsnutá
Buk lesný
Cesnak kuchynský
Cesnak medvedí
Čakanka obyčajná
Ďatelina lúčna
Divozel veľkokvetý
Echinacea purpurová
Eukalyptus kráľovský
Fenikel obyčajný
Fialka voňavá
Ginko dvojlaločné
Hluchavka biela
Chmeľ obyčajný
Ibiš lekársky
Imelo biele
Jahoda obyčajná
Kapsička pastierska
Kapucínka väčšia
Komonica lekárska
Konvalinka voňavá
Kostihoj lekársky
Levanduľa úzkolistá
Ligurček lekársky
Lipa veľkolistá
Ľubovník bodkovaný
Mak vlčí
Mandragora lekárska
Materina dúška
Mäta pieporná
Medovka lekárska
Nátržník husí
Nechtík lekársky
Nevädza poľná
Očianka rostkovova
Oman pravý
Pagaštan konský
Palina dračia
Palina pravá
Pamajorán obyčajný
Pestrec mariánsky
Platan javorolistý
Pľúcnik lekársky
Podbeľ liečivý
Praslička roľná
Pŕhľava dvojdomá
Prvosienka jarná
Pupalka dvojročná
Púpava lekárska
Puškvorec obyčajný
Pýr plazivý
Rebarbora dlanitá
Rebríček obyčajný
Repík lekársky
Rozmarín lekársky
Rumanček kamilkový
Ruta voňavá
Ruža šípová
Saturejka záhradná
Sedmokráska obyčajná
Senovka grécka
Skorocel kopijovitý
Slez lesný
Srdcovník obyčajný
Stévia cukrová
Šalvia lekárska
Turanec kanadský
Valeriána lekárska
Veronika lekárska
Vôňovec citrónový
Vres obyčajný
Yzop lekársky
Zemedym lekársky
Zemežlč menšia
Zlatobyľ obyčajná
Železník lekársky
Ženšen pravý

Prvosienka jarná

Prvosienka jarná

Latinsky: Primula veris L.
Ľudovo: primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist, mŕtvičná alebo šľaková zelina
Čeľaď: prvosienkovité

Prvosienka jarná je trváca rastlina s valcovitým hnedým podzemkom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Podlhovasto vajcovité, do krátkej stopky zúžené listy ružice majú vrúbkovanú čepeľ. Kvety v okolíkoch sú žlté, päťpočetné, pravidelné, ovisnuté a príjemne voňajú. Koruna kvetu je rúrkovitá s oranžovými škvrnamí na vnútornej strane každého z piatich lupienkov. Kvety sú obojpohlavné, cudzoopelivé, so zložitým spôsobom opeľovania, založenom aj na zaujímavých rozdieloch v dĺžke čneliek a umiestnení tyčiniek v rúrke koruny. Plod je jednosemenná tobolka.

Výskyt

Vyskytuje sa na mnohých miestach Európy, v Ázii. Vyhľadáva suché až striedavo vlhké trávne porasty.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvet s kalichom. Výhodne sa zberá za sucha osobitným hrebeňom s riedkymi hrotmi obrátenými nahor (prípadne rumančekovým hrebeňom). Zber sa robí v období plného vývoja rastliny (marec-apríl-máj). Kvety sa ľahko zaparia, no pri sušení sa nedrobia. Musia byť žlté a s krátkou stopkou (do 1 cm). Rýchlo sa sušia v jednej tenkej vrstve na miernom teple.

Niekedy sa zbiera i list.

Podzemok v minulosti často zbieraný, teraz z dôvodu ochrany podzemnej časti nedostupný. Podzemné časti prvosienok sa vykopávajú v marci alebo v októbri. Po očistení a krátkom omytí sa sušia prirodzeným teplom (umelým do 35 až 40 st.C).

Využitie

Koreň vplyvom vysokého obsahu saponínov rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie, preto sa používa pri liečbe dýchacích ciest. Pri zápale priedušiek (bronchitíde) sú bronchiálne steny trvalo zapálené a produkujú veľa hlienu, ktorý sa uvoľňuje bolestivým kašľom. Veľmi ohrození sú fajčiari. Zápal priedušiek vzniká z rôznych príčin. Najčastejšie ide o sprievodný príznak alebo prechladnutie. Môže ísť aj o poškodenie priedušiek fajčením, chemickým podráždením alebo škodlivými látkami. Akútny zápal priedušiek trvajúci asi 7 až 10 dní sa prejavuje silným a bolestivým kašľom a vykašliavaním. Na začiatku býva sprievodným znakom aj zimnica, dýchacie ťažkosti a vysoká horúčka.

Rastlina má aj močopúdny účinok a podáva sa aj proti reumatickým ťažkostiam.

Pri nachladnutí alebo ako prevencia slúži 1 polievková lyžica vňate (listy a kvet) preliatá šálkou vriacej vody. Všetko necháme 10 minút vylúhovať, precedíme a pijeme denne 3 šálky medzi jedlami.

Na zápaľ pľúc užívame odvar z 1 polievkovej lyžice koreňa, ktorý nadrobno nakrájame a necháme 15 minút vyluhovať v studenej vode. Potom vodu privedieme do varu, odstavíme, opäť necháme 10 minút vyluhovať. Precedíme a pijeme 3 šálky denne medzi jedlami.

Kontraindikácie

Niekoľkonásobné prekročenie terapeutických dávok pôsobí jedovato, pričom prvým príznakom je vracanie; neskôr sa pripoja hnačky. Tehotným a kojacim ženám sa doporučuje terapeutické dávky primerane znížiť.

Zaujímavosť

Táto bylinka dostala meno z latinského primus - prvý a ver - jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety. V ľudových poverách sa hovorí o tom, že na mieste, kde sv. Peter odložil kľúče, vyrástla prvosienka. Preto dostala pomenovanie „peterkľúč". Tento názov sa preniesol aj do českého, nemeckého i francúzskeho jazyka.

Motto

Niet jari bez krásy prvosienok.